10 nástrojov pre napredovanie v živote – #6 Všímaj si

Všímaj si, čo sa okolo teba deje. Nie je tým myslené, mať oči na stopkách, byť v strehu. Osloboďme sa od množstva zbytočných vnemov. Od tých, ktoré nám spôsobujú zbytočnú bolesť a problémy. A ktoré nád odvádzajú od prirodzeného vnímania. Všímajme si prirodzene svoje prostredie. To znamená – neignorujme. Nepresviedčajme sa o opaku. Neklamme sami sebe. Neodvracajme oči, netvárme sa že to a to neexistuje. Pretože si to robíme všetci navzájom. A to je dôvod toho, prečo sa v určitej spoločnosti cítime tak, alebo onak. V tej, ktorá si všetko prirodzene všíma a na podnety reaguje prirodzene, sme šťastní. Môže to byť napríklad naša rodina, alebo zamestnanie. Naopak, môžeme v nich byt aj nešťastní. Ak si nás nevšímajú. Mnohí to poznáme.

Naša nevšímavosť zanecháva mnohých iných ľudí stagnovať, alebo im privádza nerovnováhu, nešťastie. Taktiež si to privádzame aj sami sebe. Ak by si netopier naschvál nevšímal že sa rozvidnieva a chcel predsa len chamtivo uloviť ešte ďalšiu muchu, mohol by na to doplatiť životom. Ak by si kvet “nevšimol” že vyšlo slnko a neotvoril by sa, umrel by smädom. Ak si jeleň nevšimne predátora, umrie. Ak si strom počas života nevšimne, odkiaľ vždy fúka vietor, neskôr ho ten vietor zlomí. A takto môže nás zlomiť pretrvávajúca emócia, život iného človeka. Alebo nás urobiť silnejším, úspešnejším, šťastnejším. Stačí si všetko čo sa nás týka všímať a vyhodnocovať. Žijeme naše životy v ignorovaní toho čo nás trápi. Nahovárame si, že ten a ten problém, problémom nie je. Získavame tak na chvíľu pocit falošného pokoja, ktorý aj tak nakoniec vyústi v to, čo už vieme od prvého momentu. Ak bude alkoholik ignorovať, že mu alkohol škodí, neovplyvní to nijak smrť jeho pečene a tým aj jeho. Ak sa budeme tváriť, že náš vzťah s partnerom je v poriadku aj keď nie je, nikdy v poriadku naozaj nebude.

TIEŽ SI PREČÍTAJ:  Prečo sa v živote neospravedlňovať

Volíme životy v ilúzii, pretože nedokážeme, alebo skôr nechceme spracovať podnety z okolia. Myslíme si, že niečo tým vyhráme, že zvíťazíme. Lenže toto nemá víťaza. Hladný predátor v prírode nebude mať žiadny dôvod prerušiť lov. Slnko nemá dôvod nevýjsť len preto, lebo niekto chce ešte trochu spať. Dážď neprestane pršať len preto, lebo niekto nemá dáždnik. Ľudia vás nezačnú mať radi len preto, lebo to vy chcete. Nové, lepšie zamestnanie vám nezaklope na dvere, musíte si ho všimnúť v novinách. To že tam je neznamená aicky to, že ho dostanete.

Všímavosť vytvára príležitosti, privádza nás na rôzne myšlienky, je strojcom názorov. Všímavosť je plynulý život. Ignorovanie je pomalá smrť. Duševná aj fyzická. Mnohí radšej staticky chradneme, ako by sme aktívne žili. Samozrejme je to všetko naša voľba. A môžeme byť spokojní aj s tým, že si radšej nič nevšímame. A sme tak šťastní. Ale len v prípade, ak sú tie city úprimné a nie len ďalším sebaklamom. Všímanie si, nám môže v momente zmeniť život. Na druhej strane nevšímanie si, nám môže zmeniť život tiež. Avšak kým to prvé viac pozitívne, to druhé viac negatívne. Ak si hladujúce zviera všimne zdochlinu, môže mu to zachrániť život. Ak si črieda všimne, že jej člena napadol krokodíl a zachráni ho, tak rovnako črieda zachráni aj člena, ktorý sa minule podieľal na samotnej záchrane. Ak by črieda žila nevšímavo, tak krátkodobo by vyhrala tým, že by ušetrila energiu a čas. Ktorý by však obratom nemusel trvať dlho pre konkrétneho člena, ktorého by krokodíl napadol na druhý deň. Rovnováha funguje a existuje. Zatváraním očí nerušíme žiadne zákonitosti. Len ich na chvíľu nevidíme. To neznamená, že oni nevidia nás.