10 nástrojov pre napredovanie v živote – #1 Chváľ

Dnes každý z nás urobil niečo dobre. Dokonca veľmi dobre. Za malé zlyhania sa dokážeme týrať a to dobré nechávame nepovšimnuté. Ako keby sme sa za to hanbili, či nevedeli tomu vyčísliť hodnotu. Pre nás, pre iných. Povedať si, že sme niečo urobili dobre nie je samochvála, ale sebaúcta. A tou dnes trpí len veľmi málo ľudí. Na Ježiška dokážeme veriť celý život, v seba ani len tých pár minút. Aj dnes sme urobili určite mnoho vecí dobre. Tento mesiac by sa našlo možno aj niekoľko naozaj svetlých okamihov, ktoré stáli za zapamätanie. Skúste sa zamyslieť a rýchlo si odpovedať, že ktoré to boli. Mnohí z nás to nedokážeme ani po minúte, zato tie zlé vysypeme z rukáva aj hneď.

Keď sa začnete chváliť, stanete sa slobodnými. Nebudete závislí na pochvale niekoho iného. Ktorý tam pri  tom pochvalnom okamihu nemusí byť.. A predsa tie príjemné pocity zažijete. Motivujete sami seba a zároveň budete napojený na nekonečný zdroj energie. Ktorý bude k dispozícii kedykoľvek, kedy to budete potrebovať. Na druhej strane nami môžu pochvaly iných ľudí manipulovať. Pre dosiahnutie svojich vlastných cieľov. Avšak čokoľvek si na našu adresu vypočujeme, dostane len takú váhu a význam, ktoré im my sami priradíme. Nemôže vás nikto nahnevať, ak si to nepripustíte. A keď vo vás pochvala niekoho iného vzbudí príjemné pocity, tak ste mu to taktiež dovolili. Dovoľte to teda predsa aj sami sebe. Robíte mnoho veci úplne perfektne. Je na mieste si to priznať a pochváliť sa. Vaša sebaúcta bude rásť a s ňou posilníte aj ostatné pozitívne vlastnosti ako vytrvalosť, nezávislosť, kuráž, osobné ambície, či morálne zásady.

TIEŽ SI PREČÍTAJ:  KIRSTEN - Posledná skúška

Áno, chváľte aj iných. Bude to pre nich potrebná vzpruha a motivácia. Nechváľte však nasilu, z ľútosti, či z milosti. Viac ublížite ako pomôžete. Vtedy je vhodná skôr priateľská rada. Nech je akokoľvek bolestivá, hlavne však úprimná.

Naučte sa teda chváliť samého seba. Urobí vás to slobodnejšími a tým pádom aj šťastnejšími. Ak to nedokážete počas dňa, urobte si rituál. Každý večer pred spaním si spomeňte, čo sa vám podarilo. Prípadne si to zapíšte do zápisníka pri posteli. Na konci mesiaca si ten zoznam prečítajte. Budete na seba pyšní tak, ako ste možno ešte nikdy v živote neboli. Čítať toľko riadkov pod sebou vám príde ako niečo neskutočné. Čo všetko dokáže jeden človek. VY. Ono sa človeku tiež nezdá, čo všetko za deň zje. Ale keď si to spíšete na papier, zrazu toho je naozaj dosť. A tak ako to je s jedlom, tak isto to funguje aj s našimi činmi a aktivitami. Až zoradené na papieri nám ukážu kým sme. A verte, že to bude dobrý pocit.